Asyż: zamknięto grób bł. Karola Acutisa

W sanktuarium Ogołocenia w Asyżu zamknięto 19 października wieczorem grób bł. Karola Acutisa. Widoczne za szybą ciało „apostoła internetu” można było zobaczyć od 1 października. Miało to związek z jego beatyfikacją, jaka odbyła się 10 października. Przy relikwiach błogosławionego modliło się w tym czasie 41 tys. pielgrzymów.

Przed zamknięciem grobu Mszy św. przewodniczył nowy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych bp Marcello Semeraro. W homilii stwierdził, że w osobie bł. Karola mamy „młodego człowieka, który zaryzykował w życiu, stawiając na Chrystusa”. Wskazał też, że siłą przyciągania błogosławionego jest jego pokora, którą odznaczał się również św. Franciszek z Asyżu.

Ordynariusz Asyżu abp Domenico Sorrentino wyjaśnił, że w związku z pandemią nie można było dłużej bezpiecznie eksponować ciała błogosławionego, ale gdy tylko sytuacja się poprawi, grób zostanie na nowo i ostatecznie otwarty.

Od 1 do 19 października można było przez szybę oglądać złożone w sarkofagu ciało błogosławionego. Podczas ekshumacji trumny Acutisa na cmentarzu w Asyżu 23 stycznia 2019 roku, dokonanej w związku przeniesieniem do sanktuarium Ogołocenia, stwierdzono, że jego ciało znajduje się – jak wyjaśnił abp Sorrentino – „w stanie transformacji właściwej zwłokom”. Ponieważ upłynęło niewiele lat od pochówku (Acutis zmarł w 2006 roku), różne części ciała, choć poddane zmianom, znajdowały się nadal w swym anatomicznym połączeniu. Zwłoki poddano „konserwacji i konsolidacji, jaką zazwyczaj praktykuje się, by godnie wystawić do czci wiernych ciała błogosławionych i świętych”. Twarz zrekonstruowano za pomocą silikonowej maski.

pb (KAI/SIR) / Asyż

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 października 2020
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski

Komentarze